Yaşayan Kitaplar

Sivil Toplum Araştırmaları Derneği olarak gerçekleştirmeye devam ettiğimiz YAŞAYAN KİTAPLAR Projesi, toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifini temel alan, farklı özneler olan kitapların hikayelerinin 2 haftalık aralıklarla paylaşıldığı bir etkinlik serisidir. Bu etkinlik serisinde bizler din, dil, cinsiyet, cinsel yönelim, yaş, meslek, etnik kimlik ya da siyasi görüş vb. yönünden farklılıklara sahip kitapları bir analiz aracı olarak toplumsal cinsiyet eşitliği açısından ele alıyoruz. 

2 haftalık periyodlar ile bir araya geldiğimiz yaşayan kitaplarımız, sizlerin soru sorabileceğiniz alanda çalışmalar yürüten kişilerdir. Etkinlik serimizin yöntemi dahilinde kitaplarımıza anonim olarak sorular soruyor ve diğer katılımcıların sorduğu soruları da dinleyebiliyoruz. 

YAŞAYAN KİTAPLAR Projesi Faaliyetleri;

  1. Yaşayan Kitap 1: Kadın Sığınma Evleri Çalışanı 

Sivil Toplum Araştırmaları Derneği olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında başlattığımız Yaşayan Kitaplar Serimizin ilk konuğu, Kadın Sığınma Evleri ve kadına yönelik her türlü şiddet biçimi hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlamak için 7 Mart 2021 tarihinde bizlerle buluştu. 

  1. Yaşayan Kitap 2: Kadın Çalışmaları Araştırmacısı – Pavyon ve Erkeklik

Sivil Toplum Araştırmaları Derneği olarak Yaşayan Kitaplar Serimizin ikinci konuğu, kadın çalışmaları araştırmacısı ve gazeteci Deniz Erdoğan oldu. Deniz 21 Mart 2021 tarihinde, pavyon kültürü ve pavyon kültüründe erkeklik ile ilgili merak ettiğimiz soruları yanıtladı. 

  1. Yaşayan Kitap 3: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukukçusu 

Sivil Toplum Araştırmaları Derneği olarak düzenlediğimiz Yaşayan Kitaplar etkinliğimizin üçüncü konuğu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunda gönüllü avukatlık yapan Gül Erdoğmuş oldu. Gül 25 Nisan 2021 tarihinde kadına yönelik her türlü şiddet biçimi, İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı kanun, platform faaliyetleri, hukukçu olmak ve Türkiye’de kadın hareketi hakkında merak ettiğimiz soruları yanıtladı. 

5

Etkinlik

110

Katılımcı

9

Şehir