Gencim ve Güvendeyim

Sivil Toplum Araştırmaları Derneği olarak 1 Aralık Dünya AIDS Farkındalık Günü kapsamında her yıl Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) tarafından sağlanan 1 Aralık Gençlik Fonu ile 1 Aralık 2020 tarihinde başlayan ve toplamda 1 ay süren GENCİM VE GÜVENDEYİM Projesini gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz bu proje ile Tekirdağ yerelindeki gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı, HIV ve AIDS konularında bilgi düzeylerinin arttırılmasını ve gençlerin güçlenmelerinin sağlanmasını hedefledik. 

GENCİM VE GÜVENDEYİM PROJESİ Faaliyetleri;

  1. Ödülü HIV/AIDS ve Toplumsal Cinsiyet Quiz Gecesi

26 Aralık 2020 saat 20.30’da gerçekleştirilen Quiz Gecesi etkinliği’ni Sivil Toplum Araştırmaları Derneği’nden toplumsal cinsiyet eğitmeni ve Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneğinden 1 moderatör ve 2 akran eğitmeni ile gerçekleştirdik. Katılımcıların eğlenerek öğrenmelerini amaçladığımız Quiz gecesi sonunda ilk 5’e giren gençlere Gencim ve Güvendeyim Projesinin bilgilendirme ve hijyen kitleri ile toplumsal cinsiyet eşitliği temalı bir kitap hediye ettik. 

  1. Online Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyesi

Sivil Toplum Araştırmaları Derneği toplumsal cinsiyet eğitmeni ve kolaylaştırıcıları ile 4 farklı Online Toplumsal Cinsiyet Eğitimini 5 Aralık, 13 Aralık, 25 Aralık ve 27 Aralık tarihlerinde gerçekleştirmiş ve eğitimlerin sonunda toplamda 67 gence ulaşmış olduk. 

3. Online HIV/AIDS Atölyesi

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında gençlerin daha interaktif ve derinlemesine bilgi edinebilmeleri için Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneğinin akran eğitmenleri desteği ile 10 Aralık 2020 ve 17 Aralık 2020 tarihleri arasında 2 tane Online HIV/AIDS atölyesi düzenledik.  

Proje kapsamında Online Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi ve HIV/AIDS atölyeleri ile toplamda 102 gence ulaştık ve gençlerin toplumsal cinsiyet rolleri, farklı alanlardaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve gündelik pratiklerdeki eşitsizlikler, HIV ve AIDS, cinsel sağlık konularında düşünmeleri, deneyimlerini paylaşmaları ve farkındalık kazanmalarını sağlamış olduk.

8

Eğitim

185

Katılımcı

12

Şehir